پ
پ

شهید محمدرضا وجدانی

نام پدر: احمد

محل شهادت: پاوه

ولادت: 1333/04/25

شهادت: 1358/05/26

زندگی نامه شهید وجدانی/ باید از نظر علمی خودکفا شویم

باید از نظر علمی آنقدر خودکفا بشویم که دیگر نیاز به مستشاران آمریکایی نداشته باشیم چون هر استاد آمریکایی علاوه بر مایحتاج او ماهیانه هزاران دلار حقوق می گیرد.

امیر سرلشکر شهید خلبان محمدرضا وجدانی در بیست و پنجم تیر ماه سال 1333 در خانواده ای مومن و متعهد در شهرستان رفسنجان دیده به جهان گشود . والدین محمدرضا فرهنگی بودند و از همان اوان کودکی هم و غم انها دین بود که محمدرضا را فردی مومن و متعهد و کار آمد تربیت نمایند.

محمدرضا قبل از رسیدن به سن تکلیف نمازش را سروقت اقامه می نمود و والدین آموزش قرآن را به وی یاد می دادند و با فراگیری روان خوانی و روخوانی قرآن آشنا و ایشان در محضر والدین قرآن آموختند تا اینکه به سن ورود به دبستان رسیدند و در دبستان حکمت رفسنجان در مقطع ابتدایی با نمرات ممتاز موفق به اخذ مدرک ششم ابتدایی گردید.

این شهید والا مقام از نظر اخلاقی فردی متواضع و خوش اخلاق و خوش برخورد بودند و ایشان احترام خاصی به بزرگان می گذاشتند و در سلام دادن به همسالان خود پیشقدم بودند و همیشه حامی محرومان و مستضعفان واقعی بودند و از پول جیبی که والدین در اختیار وی می گذاشتن به فقرا و مستمندان واقعی کمک و مساعدت می نمودند .

علیرغم ورزشکار بودن متواضع بود و اوقات فراغت خویش را به مطالعه در کتابخانه و ورزش می پرداخت و با توجه به اینکه منزل مسکونی انها روبروی پرورشگاه معین زاده بود ایشان عشق و علاقه ای به بچه های ایتام در آن پرورشگاه داشتند و به هر نحو ممکن به آنها کمک می نمود .

آزمون دانشکده خلبانی هوانیروز شرکت نمود و پس از قبولی در آزمون علمی در تست مقاومت جسمانی موفق به کسب حداکثر امتیازات شد.

محمدرضا در آزمون کنکور سراسری در رشته های مهندسی و کارشناسی در چند دانشگاه آن زمان کشور نیز قبول شد ولیکن به علت عشق به خلبانی ، خلبانی را جهت خدمت برگزیدند . پس از دوره رزم مقدماتی و اخذ سردوشی و طی دوره های مختلف نظامی جهت طی دوره تخصصی خلبانی عازم اصفهان شدند و پس از طی موفقیت آمیز دوره آموزش زبان انگلیس در دانشکده خلبانی هوانیروز اصفهان آماده دوره های تخصصی تئوری و عملی پروازی شدند.

وی سپس آموزش عملی پرواز را زیر نظر اساتید مجرب طی نمود با توجه به اینکه آمریکایی ها مسئول آموزش دانشجویان خلبانی بودند و خیلی تحقیر آمیز با دانشجویان برخورد می نمودند محمدرضا نفرت عجیبی از آمریکایی ها در دل از آنان داشت ولیکن بعلت تیز هوشی و تسلط کامل بر زبان انگلیسی سعی می نمود حداکثر بهره برداری علمی را از آنها بنمایند.

محمدرضا اعتقاد داشت باید از نظر علمی آنقدر خودکفا بشویم که دیگر نیاز به مستشاران آمریکایی نداشته باشیم چون هر استاد آمریکایی علاوه بر مایحتاج او ماهیانه هزاران دلار نیز به او حقوق می دادند.

محمدرضا پس از طی دوره عمومی خلبانی ، دوره تخصصی خلبانی 214 را نیز با موفقیت طی نمودند و پس از اخذ ( وینگ پرواز ) به درجه ستواندومی مفتخر گردید و به پایگاه رزمی مسجد سلیمان اختصاص یافتند.

پس از فارغ التحصیلی محمدرضا ، مخالفتهای علنی بر علیه رژیم منحوس پهلوی در سراسر ایران آغاز شده بود و شهر اصفهان نیز از این قاعده مستثنی نبود . محمد رضا در دوران دانشجویی و پس از فارغ التحصیلی طعم تلخ استثمار مستشاران آمریکایی را چشیده بود.

محمد رضا به اتفاق تعدادی از پرسنل فنی و هوایی مومن و انقلابی به فعالیت زیر زمینی بر علیه رژیم منحوس پهلوی می پرداختند و ربط و ارتباط تنگاتنگی به روحانیون معظم و معزز و انقلابی به فعالیت اصفهان را برقرار نمودند و اعلامیه های حضرت امام را دریافت و بین کارکنان انقلابی پایگاه توزیع می نمودند و شبانه نیز علیرغم سختگیری و اقدامات کنترولی در داخل پادگان اعلامیه های حضرت امام را پخش می نمودند و همچنین وقایع و رویدادهایی که در آن مقطع زمانی در سطح کشور به وقوع می پیوست و بصورت بولتن تهیه می شد . را در اختیار انقلابیون در پایگاه قرار داده می شد.

از شهریور ماه 1357 پس از جمعه خونین میدان ژاله 57/6/17 که تظاهرات و راهپیمایی در اقصی نقاط ایران فرا گیر شد . ایشان با لباس شخصی در تظاهرات شرکت می نمودند تا اینکه طی یک برنامه هماهنگ شده ایشان به کمک تعدادی از دوستان فنی و خلبان تصمیم گرفتند که در سبزه میدان با لباس در راهپیمایی برعلیه رژیم منحوس پهلوی شرکت نمایند .

فعالیتهای محمدرضا ادامه داشت تا اینکه حضرت امام خمینی از پاریس به تهران تشریف آوردند و از طرفی با فرار شاه در بیست و ششم دیماه سال 57 انقلابیون در ارتش و سایر آحاد ملت ایران مترصد بودند که جریان 28 مرداد ماه سال 1332 تکرار نشود و نیروهای انقلابی ارتش دراصفهان و در راس آنها امیر سرلشکر شهید صیاد شیرازی و هسته مرکزی که تشکیل داده بودند آخرین وضعیتها را از ارتش بعرض روحانیون و انقلابیون خط دهنده می رساندند .

سرانجام در بیست و دوم بهمن ماه سال 1357 انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی به پیروزی رسید محمدرضا و سایر همرزمان انقلابی اش احساس مسئولیت دو چندان  می کردند چون به منظور حفظ و حراست از وسایل پرنده و اموال و تجهیزات ارزنده پروازی و…. نگه داشتن آنها از دستبرد سارقین و ضد انقلاب  شبانه روز از پایگاه به آن وسعت حفاظت می نمودند . متاسفانه عوامل استکبار جهانی در مناطق خوزستان و ترکمن صحرا و بلوچستان و کردستان و شهرهایی مثل اصفهان – تهران – تبریز – اهواز- زاهدان نگذاشتند ملت ایران شهد شیرین آزادی و استقلال را بچشد و با حمایت امریکا و عوامل داخلی غائله کردستان را بوجود آوردند و قصد جدا نمودن پاره تن ایران یعنی مناطق کردنشین را نمودند و شروع به اقدامات مسلحانه در مناطق کردستان کردند و ضمن غارت پادگانها ، تعداد زیادی از پرسنل ارتش و سپاه و کمیته را به شهادت رساندند گروهک کومله و دمکرات و سران آنها از ایادی امریکا و عراق بودند ادعای خود مختاری می نمودند . امیر سرلشکر شهید خلبان به همراه تعدادی از همرزمان فنی خود عازم کردستان شدند.

ترابری نیروهای نظامی اعم از (ارتش ، سپاه و چریکهای تحت امر شهید دکتر مصطفی چمران) در زمینه سرکوب در ضد انقلاب از هیچ تلاش و کوششی دریغ نورزیدند و نقش عقابان تیز پرواز هوانیروز در خاموش و سرکوب نمودن غائله کردستان از تعداد آمار شهدای پرسنل خلبان و فنی و تعداد بالگرد ها(هلی کوپترها) که توسط ضد انقلاب سرنگون شده است گواه بر این مدعاست که اگر واقعاً پرسنل انقلابی و جان بر کف هوانیروز نبودند کردستان سقوط می کرد. بهر حال با توجه به فرمان تاریخی حضرت امام در بیست و هشتم فروردین ماه 1358 نیروهای جان برکف ارتش و سپاه و کمیته و چریکهای تحت امر شهید چمران عازم مناطق کردستان شدند . در خصوص پاوه و حماسه آفرینی های نیروهای مسلح و نقش شهید مصطفی چمران مطالبی در روزنامه ها و کتب چاپ شده است و اما آنطور که شایسته عقابان بوده است اهل قلم حق مطلب را اداء ننموده اند بلاخص نقش جان بر کفان هوانیروز . با توجه به اینکه اکثر راههای زمینی را ضد انقلاب در اختیار داشت و هوانیروز داوطلبانه عازم منطقه نبرد شدند  و از جمله این عقابان تیز پرواز امیر سرلشکر شهید خلبان محمد رضا وجدانی بوده است که در این خصوص در این خطه خونین کردستان بلاخص پاوه حماسه ها آفریده است متأسفانه به ورطه فراموشی سپرده شده است نامی و یادی ننموده اند محمدرضا در تاریخ 58/5/26 دکتر مصطفی چمران و تعدادی از فرماندهان ارتش و سپاه از جمله شهید ناصر کاظمی و برادر شهید کاظمی سپهبد شهید صیاد شیرازی و برادر جاوید اثر احمد متوسلیان و … از حلقه محاصره از میان آتش و خون نجات دادند و علیرغم تنگ بودن حلقه محاصره و تیر اندازی های متوالی ضد انقلاب این بزگواران به منظور اینکه اسیر ضد انقلاب نشوند که لکه ننگی بر سپاه  و رزمندگان می بود . از طرفی آنان سوژه تبلیغات ضد انقلابی شدند . به اسارت آنان اثرات منفی بر روحیه نیروهای شهادت طلب می گذاشت محمد رضا به اتفاق خلبان شهید مهدوی این عزیزان را از معرکه و مهلکه نجات می دهند و مجدداً پرواز می نمایند که تعداد زیادی از رزمندگان مجروح مصدوم را جهت مداوا به بیمارستان تخلیه می نمایند در حالی که روزه بودند در تاریخ 58/5/26 که مصادف با اولین سال روز جهانی قدس با عنایت به فرمایش حضرت امام که جمعه آخر ماه مبارک رمضان را روز جهانی قدس اعلام نموده بود این شهید عزیز در حالیکه مجروحین و مصدومین را در میان اتش و خون سوار بر بالگرد 214 نموده بود توسط ضد انقلاب به شهادت رسید.

 

 


چنانچه اطلاعات این شهید بزرگوار اشتباه میباشد و یا شما اطلاعات بیشتری در دسترس دارید لطفا از طریق لینک و یا ایمیل ذیل گزارش نمائید.

لینک گزارش اشتباه سایت و یا تکمیل اطلاعات

bonyad.rafsanjan@gmail.com

با تشکر

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.